Backlink Alırken Dikkat Edilecekler

Backlink SEO çalışmaları açısında son derece önemli ve hatta temel taşı diyebiliriz. Backlink çalışması yaparken son derece dikkatli olmalı ve backlink aldığınız siteleri teker teker analiz etmelisiniz. Google güncellemerinden sonra yapılan açıklamalarda artık sitenize gelen backlinkler zararlı sitelerden geliyorsa eskiye göre çok daha kısa sürede sitenize zarar verecek tabii ki bunun tam tersi durumlarda yani yararlı backlink ise yine eskiye göre çok daha kısa sürede size yarar sağlayacaktır.

Backlink konusnda en temelde bilmeniz gereken üç şey var bunlardan birincisi backlink alacağınız site yüzlerce siteye backlink satan site olmayacak , Sizin siteniz ile aynı sektörde olacak ve daha önce banlanmış yada hali hazırda banlanmış bir site olmayacak işte bu üç kuralı temel alabiliriz tabii ki bunlar ile bitmiyor ama en önemli üç kural bunlar. 

Nofollow / DoFollow Backlink

iki çeşit Backlink vardır bunlardan birincisi Nofollow backlink yani bu linki aldığınız site aslında size referans olmadığını sadece link verdiğini Google'a belirtiyor diğeri yani Dofollow backlink ise size referans olduğunu ve hatta bu konuda sizin daha üst seviye bilgiye sahip olduğunuzu belirtiyor işte bu link çeşitlerinden işimize en fazla yarayan Dofollow backlink çeşitidir .

Seo çalışmalarınızıa ilk başladığınızda bu iki çeşit backlink'ten de almanız gerekiyor bunun için %20 nofollow ve %70 Dofollow backlink alabilirsiniz. Her zaman aldığınız backlinkleri çeşitlendirin bu çalışmalarınızın organik seviyesini arttırır ve daha doğal görünmesini sağlar.


Backlink Spam Etkisi

Backlink alırken devamlı farklı sitelerden backlink almaya çalışın aynı sitelerden backlink almak sitenizde spam etkisi yapacaktır. Çeşitlilik her zaman daha etkili olacaktır. Her aldığınız backlink için aynı içeriği yada görseli kullanmayın her biri için farklı içerikler oluşturun ve özenli bir şekilde günün farklı saatlerinde yayına verilmiş backlinkler olsun bu spam etkisini olabildiği kadar aşağıya çekecektir. Aldığınız her backlink %100 spam etkisi ile index alır sonrasında yaptığınız çalışmaya göre bu etki %1'e kadar düşer. Bir web sitesinden backlink aldıktan sonra başka hiçbir işlem yapmazsanız bu sorun teşkil edecektir. Baccklink aldığınız sayfayı farklı sosyal medya sitelerinde paylaşın ve o sayfanın organik hitini arttırmaya çalışın bu yaptığınız çalışmalar sizin sitenize katlanarak geri dönecektir sakın boşa zaman kaybediyorum başkasının sitesine bedevaya seo çalışması yapıyorum gibi bir şey aklınıza gelmesin, Unutmayın Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez miş :). 


Yorum Yap