Google Serp Analizi

Seo çalışmalarınızın sonuçlarını en net şekilde görebileceğiniz yada tek bir kaynak üzerinden görüt takip edebileceğiniz aracın adı Google Serp dir.Serp kelimesinin açılımı " Search Engine Result Page" yani arama motoru sonuç sayfası anlamına gelmektedir. 


SERP Ne İşe Yarar?

Seo çalışması ile hedeflerdiğiniz kelimelerde google ve diğer arama motorlarındaki sıralamanızı takip etmenize yarayan bir araçtır. Serp sayesinden örnek olarak yeni çalışma yapmaya başladığınız bir kelimede kaçıncı sayfada çıktığınız 1-2 saniye içinde öğrenebilirsiniz. Eğer sıralamanızı telefon üzerinden takip etmek istiyorsanız size SERP Mojo programını tavsiye edebilirim. Bu program ücretsiz bir programdır istediğiniz kadar siteyi ekleyebilir ve yine istediğiniz kadar kelimenin takibini bu program ile yapabilirsiniz. Tabii ki programın prfesyonel sürümüde mevcut ama ücretsiz olan sürümünde tüm özellikleri kullanabiliyorsunuzi şimdilik ücretli olanına geçmenize gerek yok.


Google SERP Araçlarını Destekliyormu?

Serp araçlarının çalışma tekniği botların çalışma tekniği ile aynıdır yani diyelimki web siteniz için seo çalışması yapıyorsunuz ve 100 adet anahtar kelimeniz var tüm bu kelimelerin sırlamalarını öğrenmeniz için her birini google üzerinde aratarak ilk 10 sayfaya en azından tek tek bakmanız gerekir ve bu çok fazla zamanınız alacaktır ki bu sadece bir site için eğer site sayısı 5-1 gibi rakamlara yükselirsen nerdeyse imkansızlaşacaktır bu raporları hazırlamanız ama SERP araçları tüm bu işleri sizin için otomatik olarak yapar yani google üzerinde arama yapar her sayfayı tek tek inceler ve sizin web sitenizi arar en nihayetinde bulduğunda ise size kaçıncı sırada olduğunuzu söyler. Tabi bununla bitmiyor her gün düzenli olarak bu raporları kayıt eder ve size bir grafik oluşturarak genel gidişatınız ile ilgili bilgi verir. 

Bot yöntemi ile çalışan bu araçlar tabii ki google tarafından desteklenen bir araç değildir dolayısı ile saniyeler içinde sonuç vermez 100 kelime ortalama 1-2 saat kadar sürmektedir ki siz bu işlemi her gece yatmadan önce başlatırsanız sabaha tüm kelimeler ile ilgili raporunuz hazır olacaktır.

SERP Seo Çalışmalarına Etki Eder Mi ?

Tabii ki hayır, Serp araçları sadece bir raporlama aracıdır ve sitenizin hangi kelimede kaçıncı sayfa ve sırada olduğunu göstermekten başka hiçbir işe yaramaz yani sitenize yaptığınız seo çalışmalarına ne yararı nede zararı vardır.


Şu sıralar bu araçlar genel olarak sadece Google üzerinden sonuçları vermeye devam etsede halka açık olmayan özel yazılımlar sayesinde diğer Arama Motorları üzerindeki sıralamalarınızıda rahatlıkla görebilirsiniz.

Yorumlar

  1. şirketin 3 tane sitesi ve her sitede takip ettiğin en az 40-50 kelime vardı ama nasıl olduysa serp programı hakkında hiçbir bilgim yoktu :) artık seo çalışmalarının sonuçlarını daha düzenli takip ediyorum bu serpmojo programı ile . Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Yorum Yap