Organik Seo ile Trafik Yükseltme

Sitenizin günlük analizlerini yaparak daha önce blog sayfanıza yazdığınız içeriklerden hit almayan , ilgi görmeyen yazılarınızı sitenizden kaldırmanız sitenizin organik trafik artmasına sebep olur. Trafik kaybetme endişesi ile hiç trafik almayan içerileri sitenizde tutmanız sitenizin kalitesini google üzerinde düşürecektiir fakat yayınlanmış ve site içinde aktif ve trafik alan içerikler olan bir site google tarafından daha ön plana alınır dolayısı ile organik seo trafiği gün geçtikçe artmaya devam eder. 

Web sitenizin durumuna bağlı olarak trafik almayan içerikleri sitenizden kaldırdığınızda duruma bağlı olarak %30 ile %70 arasında trafiğinizde yükselme olacaktır ama kesinlikle trafiğinizde düşme olmayacaktır.

İçerik Denetimi Nasıl Yapılır ?

İçerik denetimini aylık ev temizliğine benzetebilirsiniz , web sitenizde belirli zaman aralıklarında yaptığınız temizlik ile gelen ziyaretçilerinize seçilmiş içerikleri sunmuş olursunuz. Sitenizden bir içeriği kaldırdığınız zaman sitenideki trafik artışı dolaylı yoldan oluşur , bunun ilk sonucu google'ın web sitenizi taramak için ayırdığı zamanı eski içeriklerden alıp yeni içeriklere ayırmak olacaktır bu sayede yeni yeni içeriklerinizi daha ön plana almış olacaksınız.

İçerik denetimi yaparken dikkate almanız gereken konuları size madeler halinde veriyorum.

  • Temizliğe ilk makalelerinizden başlayın.
  • En kısa makalelerinizi iki kat göz altında tutun.
  • son 30 gün ve son 1 sene içindeki performanslara göre karar verin.

İçerik denetimi sırasında bir içerik buldunuz ve silmeniz gerektiğine karar verdiniz ama bu içeriğe son bir şans vermek istiyorsunuz böyle bir durumda iki seçeneğiniz daha var birinci ve en hızlı çözüm içeriklerinize yorum toplamak olacaktır ve ikinci seçenek ise eski içeriğinizi güncelleyerek tekrar yazmak olacaktır . 

İçeriğinize yorum eklemek ile sonuç alamazsanız ki bu seçenek sizin içeriğinizi google gözünde hareketlendirecek ve minimum %20-40 hareketlendirecektir ama bu size yeterli olmazsa içeriğinizi ister tamamı ile isterseniz kısman güncelleyebilir yada ekleme yapabilirsiniz. bu yöntemler ile hiç trafik almayan içeriğinizin trafiğini %60 oranında yükseltebilirsiniz. Düşük bir ihtimal bile olsa tüm bunları denedikten sonra ortalama 10 gün içinde değişen bir şey olmazsa içeriği kaldırmanız daha mantıklı olacaktır.


İçerik Silmeden Önce Son Kontroller

Bir senaryo üzerinden gidelim , diyelim ki bir eticaret siteniz var ve artık satmadığınız bir ürün var ve bu ürünü silmeden önce yapmanız gerekenleri listelemek istiyorum ve sonrasında bu madelerin üzerinden geçicez . 

  • Ürün sayfanıza yapılan seo çalışması var mı ?
  • Aldığı organik hit sayısı

Eğer bir ürün için yada o ürünün bulunduğu sayfaya özel olarak bir seo çalışması yapılmışsa ve artık belli bir organik trafik alıyorsa o ürünü yada bulunduğu kategoriyi silmemeniz gerekiyor. Özel seo çalışması yapılan bir ürün sayfasının aldığı organik hit kadar değerli bir şey yoktur bu gibi durumlarda benim tavsiyem bu ürünü silmek yerine stok sıkfır yapıp bir süre daha bu organik trafikten yararlanmak ve sonrasında bu ürünü güncelleyerek aynı id numarası ile yeni bir ürün eklemek olabilir yani eğer ürünü silerseniz artık aynı sayfayı tekrar açma şansınız olmayacaktır çünkü ürüb id'si de siliniyor ama ürünü silmez ve üzerine farklı bir ürün eklerseniz bu sayfaya girenler yeni bir ürün göreceklerdir . Eğer yeni eklediğiniz üründe eskisi ile aynı tarz ve kategoriden olursa bu da sizin lehinize olacaktır. 
 

Yorum Yap